predná strana obálky30. novembra 2016- Naše združenie vydalo novú unikátnu knižku História požitavských mlynov autora Jozefa Trubíniho, regionálneho historika a autora mnohých nielen historických publikácii. Podtitul knihy znie Vandrovka po vodných mlynoch na Žitave a jej prítokoch. 

Materiály pre knihu zbieral autor viac ako päť rokov. Spolupracovali s ním ďalší regionálni historici z Požitavia, potomkovia mlynárskych rodín, muzejníci, prekladatelia starých listín a veľa študentov a dobrovoľníkov.

Takmer 400-stranová reprezentačná kniha obsahuje 70 nových a dobových fotografii, viac ako 50 perokresieb, 15 súčasných a historických máp a 24 mlynárskych ľudových piesní.

Autor Jozef Trubíni si knihu sám ilustroval.
Štýlový grafický dizajn knihy pripravila profesionálna dizajnérka Jana Gavalda Bellanová z Bratislavy. Nové fotografie pre knihu vyhotovili: Ľuboš Trubíni, Soňa Trubíniová a Marek Rakovský (Marek sa žiaľ vydania knihy nedožil) z občianskeho združenia FONTIS.

Kniha prináša mnohé nové skutočnosti o požitavských vodných mlynoch, niekoľko desiatok prekladov starých listín, autenticky zachytené rozprávania potomkov starých mlynárskych rodín, ale aj informácie ako sa postupovalo pri mletí obilia, krátky mlynársky slovník, tradičné recepty či množstvo faktografických údajov z histórie mlynárstva na Slovensku či samotnom Požitaví.

Kniha vyšla aj vďaka dvom percentám z daní, ktoré nám venovali naši priatelia a priaznivci, za čo im úprimne ďakujeme.

Knihu si môžete kúpiť zaslaním objednávky na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript. .

 

Prajeme príjemný zážitok pri listovaní a čítaní knihy.