16. decembra 2019 - Kniha História cisárskej pevnosti Vráble, ktorej autormi sú Ľuboš Trubíni a Tibor Lieskovský rozpráva o histórii dnes už neexistujúcej pevnosti Vráble, ktorú vybudovali uhorský palatín Stanislav Thurzo a gróf Mikuláš Esterházy v roku 1625. Bola súčasťou obrannej línie na turecko-uhorskom pohraničí a slúžili v nej významní kapitáni.

 

Kniha sa venuje všeobecným dejinám pôsobenia arcibiskupských predialistov vo Vrábľoch a dejinám vpádu Turkov na naše územie.

Obsahuje aj výskum vartoviek v okolí Levíc, Pukanca a Hronského Beňadika, archeologický prieskum v pevnosti a merania georadarom.

Súčasťou knihy sú genealógie a životopisy významných kapitánov, povesti o pevnosti, opisy známych bitiek v okolí a nachádza sa v nej malý diplomatár, ktorý obsahuje 55 listín preložených do slovenčiny.

Knihu sme uviedli do života v pondelok, 16. decembra 2019 na MÚ Vráble za prítomnosti skupiny Fringia, ktorej členovia prezentovali Thurzu, Esterházyho a vybraných kapitánov pevnosti :-). Krstili sme pušným prachom. Na prezentácii sa zúčastnili aj spoluautori knihy. 

Prvé vydanie knihy je momentálne vypredané, pripravujeme vydanie druhé. O dostupnosti knihy sa informujte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript. .