Čistenie cintorína - časť VII.

2.  september 2023 - Už siedmykrát sme zorganizovali veľké čistenie židovského cintorína v Michali nad Žitavou, o ktoré sa naše združenie stará od roku 2018. Podarilo sa nám odkryť ďalšie náhrobné kamene, vyčistiť veľkú plochu od buriny, a čo je veľmi dôležité, postavili sme konštrukciu pre informačné tabule. 

Čítať ďalej...

Grant od Nadačného fondu Telekom

17.  júl 2023 - Musíme sa podeliť s výbornou správou: získali sme ďalší grant na Obnovu židovského cintorína v Michali nad ŽItavou. Už druhýkrát nás podporili v Nadačnom fonde Telekom pri Nadácii Pontis.

Čítať ďalej...

Rozhovor v rádiu o vrábeľskom kostole

9.  júl 2023 - Ďalší rozhovor v Rádiu Regina Západ v tomto roku bol venovaný Rímsko-katolíckemu kostolu Preblahoslavenej Panne Márii vo Vrábľoch. S moderátorom Michalom Hercegom sa o ňom porozprával regionálny histori a spisovateľ Ľuboš Trubíni. 

Čítať ďalej...

Noc kostolov vo Vrábľoch

2.  jún 2023 - Noc kostolov - celosvetové podujatie, ktoré sa v roku 2023 uskutočnilo po prvýkrát aj vo Vrábľoch. A to vďaka spolupráci a spoluorganizátorstvu nášho združenia, OZ Vráble si Ty a Farského úradu vo Vrábľoch.

Čítať ďalej...

Najkrajšia kniha Stredoveké Vráble

27.  apríl 2023 - Naše vydavateľstvo FONTIS - o.z. sa zapojilo do súťaže o Najkrajšiu knihu Slovenska s knihou Stredoveké Vráble, ktorej granfický dizajn navrhla a spracovala Janka Gavalda Bellanová, knihu vytlačili v tlačiarni FINIDR v Českom Těšíne.

Čítať ďalej...

Veľké čistenie cintorína v Michali n.Žitavou

1.  apríl 2023 - Počas ďalšej veľkej brigády na židovskom cintoríne v sobotu, 1. apríla, sa nám podaril poriadny kus práce - vyčistili sme ďalšie časti židovského cintorína v Michali nad Žitavou, a podarilo sa nám postaviť štyri náhrobné kamene, ktoré boli dlhé roky zakopané v zemi.

Ďakujeme každému jednému dobrovoľníkovi a dobrovoľníčke, ktorí prišli a pomohli s obnovou židovského cintorína v Michali nad Žitavou. Tešíme sa z veľkej účasti..

Čítať ďalej...

O našich knihách v Rádiu Regina Západ

18.  marec 2023 - Jeden z autorov našich kníh, Ľuboš Trubíni, sa v Rádiu Regina Západ rozprával s moderátorom Daliborom Uhlárom. Bol to veľmi výživný a zaujímavý rozhovor skvelého moderátora so zanieteným historikom a spisovateľom našich kníh. Hlavnou témou rozhovoru bola kniha História cisárskej pevnosti Vráble.

Čítať ďalej...

2% z daní pre naše združenie v roku 2023


21. februára 2023 - Venujte nám dve percentá z vašich daní!

Podporte nás a zapojte sa s nami do záchrany kultúrneho dedičstva Požitavia, do mapovania a uchovávania faktov a príbehov z histórie Požitavia.

Vaše 2% použijeme na obnovu židovského cintorína v Michali nad Žitavou, na ďalšie vydanie úspešnej knihy Požitavské povesti, ktorá po vydaní v roku 1998 bola takmer ihneď vypredaná. 

Čítať ďalej...

Prednáška o Stredovekých Vrábľoch

17.  januára 2023 - Prednáška Ľuboša Trubíniho, jedného z autorov našich kníh, sa uskutočnila v Mestskej knižnici vo Vrábľoch.

Ľuboš rozprával pre záujemcov o históriu Vrábeľ prevažne o novej knihe Stredoveké Vráble - ako vznikala, čo bolo pre Ľuboša motiváciou na jej vydanie,

Čítať ďalej...

Stredoveké Vráble - nová kniha!

1. október 2022 - Vydali sme novú knihu Stredoveké Vráble, z ktorej sa veľmi tešíme. Každá kniha nám prináša radosť, no najviac vždy tá posledná ;-). 

V knihe nájdete množstvo zaujímavostí o vrábeľských cirkevných šľachticoch, o zaniknutých stredovekých osadách v okolí Vrábeľ, a tiež historické fakty o stredovekom živote v mestečku Vráble.

Čítať ďalej...